Žhavé téma, které se aktivně řeší už od začátku roku. Jak dopadnou americké volby a jak to ovlivní nás jako spotřebitele či z makroekonomického pohledu našeho státu?
Nejvíc sledovaná politická událost, která ne že může, ale ovlivňuje průběh na finančních trzích. Když se prvně podíváme do historie, při volbě prvního černošského prezidenta Barraca Obamy spadly technologické fondy o 30%. Tato skutečnost netrvala dlouho a víceméně v krátkém horizontu se tyto akcie vyrovnali do normálu. Avšak co očekávat při zvolení Harrisové či Trumpa?
Kamala Harrisová - demokratická kandidátka
Kamila Harrisová nyní jako víceprezidentka Joe Bidena by byla po zvolení první ženou, která by ovládla post prezidenta USA.
Její volební kampaň sází hlavně na obyčejné lidi a hlavně lepší podmínky pro spotřebitele. Navýšení daní pro velké korporáty a snížení daní pro ty nejchudší. Harrisová je zastánce evropské sociální demokracie, což lze chápat jako podpora obyčejných Američanů.
Zaměřuje se hlavně na sociální spravedlnost a opatření v oblasti klimatu a ekonomické reformy.
Donald Trump - republikánský kandidát
Uvádí se, že Trump zastává radikální politiku, která staví Ameriku na první místo a na otevřeném transatlantickém ekonomickém systému mu záleží poměrně málo.
To podkládá taky jeho volební kampaň, ve které zmiňuje, že bude pro nižší daně pro korporace a státní kasu bude plnit hlavně z cel, které chce uvalit na veškeré dovážené zboží (10%) a vyšší clo chce stanovit na čínské zboží a to ve výší 60%.
Dle propočtů různých firem zabývající se touto problematikou je jasné, že navýšení cel by nepokrylo náklady spojené s vedení Ameriky.
S Trumpem se často spojuje for Business, což toto tvrzení naprosto sedí jeho volební kampani.
Nelze vynechat, že tyto dvě strany se nerozdělují na 2 tábory, jak se to může jevit z propagovaných zdrojů. Často ve volebním programu Trump a Harrisová mají podobné body jako např. daňové slevy apod.
Za jeden z přímých dopadů amerických voleb na akciový trh lze považovat zvýšenou volatilitu. Pokud je výsledek voleb nepředvídatelný nebo existuje vysoká pravděpodobnost, že vítězný kandidát výrazně změní dosavadní politické směřování, může to na trhu zvýšit nejistotu a obavy. Investoři se totiž obecně snaží riziku spíše vyhýbat a před volbami se tak mohou rozhodnout uzavřít některé své pozice či případně upravit svá portfolia, což může vést ke zmiňované zvýšené volatilitě na trzích. Pohybů na akciových trzích jsme v historii byli svědky i těsně po vyhlášení výsledků:
S blížícími se volbami v roce 2024 by se investoři měli připravit na možné výkyvy na trhu. Index VIX a zvýšené požadavky na marže naznačují, že trhy budou s blížícím se datem voleb volatilní. Investoři by si toho měli být vědomi a přizpůsobit tomu své investiční strategie.
Tuto volatilitu jsme mohli zaznamenat v od prázdnin tohoto roku na technologických fondech. Samozřejmě tuto volatilitu ovlivňuje také spousta jiných proměnných.
Výsledek nadcházejících prezidentských voleb bude mít zřejmě dopad na různá odvětví. Potenciální vliv může mít například politika Kamaly Harrisové, která se zaměřuje na klima a na odvětví obnovitelných zdrojů energie. U Trumpa může pak mít vliv například jeho očekávaná podpora fosilních paliv. V technologickém sektoru se také řeší regulační a antimonopolní otázky. I možný rozdílný přístup prezidentských kandidátů k tomuto tématu a celková nejistota, jakým směrem se situace bude dále vyvíjet, mohou způsobit výkyvy na trhu.
Volby v USA mohou ovlivnit i mezinárodní trhy. Zejména v zemích, které jsou do značné míry závislé na obchodu se Spojenými státy. Politické změny mohou ovlivnit vztahy, cla a obchodní dohody s ostatními státy. To bylo patrné během Trumpovy vlády, která zahájila obchodní válku mezi USA a Čínou a vzniklé napětí ovlivnilo globální akciové trhy. Obchodní politika tak může být v kampani klíčovým tématem, zejména vzhledem k napjatým vztahům mezi Spojenými státy a Čínou.
Teorie prezidentského cyklu naznačuje, že výkonnost akciových trhů může být spojena s fázemi funkčního období amerického prezidenta. Vysvětluje, jak politické a ekonomické změny během jednotlivých let prezidentství ovlivňují trh. Tento cyklus se dělí na čtyři roky prezidentského období:
Zdroje
https://www.lynxbroker.cz/investovani/burzovni-trhy/burzovni-informace/obchodovani-burza/usa-volby-a-dopad-na-trhy/
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/po-prezidentske-debate-stale-vede-harrisova-rozdil-v-klicovy/r~7e0b1fb4767c11efbf960cc47ab5f122/
Podcast Ve vatě: Ekonom: když vyhraje Trump, pocítí o každý Čech v peněžence
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/volby-usa-trump-vs-harrisova-jak-vitez-z-bileho-domu-zmeni-evropu-257900
Tento článek není návod, jak investovat ani investičním poradenstvím.
See more news